Skip to content Skip to footer

Grupy Terenowe

Pomysł, aby członkowie Stowarzyszenia spotykali się nie tylko przy okazji corocznego Forum Wymiany Doświadczeń, ale również w małych, lokalnych grupach, kiełkował w ciele Stowarzyszenia od dawna. Ponadto, na łamach Forum Eksploatatora zaprezentowano doskonały przykład funkcjonowania w terenie organizacji takich jak nasze Stowarzyszenie w postaci niemieckich Związków Sąsiedzkich. Wydało się celowym stworzenie swoistego ,,systemu nerwowego” Stowarzyszenia, dotarcie do każdego, nawet najmniejszego obiektu na terenie kraju, i konsolidacja eksploatatorów w jeden silny organizm. Swego rodzaju wzrost poprzez podział.

Tym bardziej, że jako Stowarzyszenie nie wszędzie jesteśmy znani, a przecież sława to również prestiż. Im liczniejsze i silniejsze będzie nasze Stowarzyszenie, tym więcej będzie miało do powiedzenia. Na Forum Wymiany Doświadczeń w Lublinie w 2007 roku podjęte zostały  działania mające  na celu wykształcenie lokalnych struktur Stowarzyszenia GTS i GES. Spośród członków Stowarzyszenia wyłoniła się grupa Liderów, czyli osób odpowiedzialnych za rozwój GTS w danym regionie i nadanie im kształtu, oczywiście na miarę naszych potrzeb i możliwości.

Najbardziej racjonalnym, z punktu widzenia organizacyjnego, wydaje się pomysł stworzenia małych grup, w ramach których eksploatatorzy kilku obiektów położonych w sąsiedztwie będą mogli wymienić doświadczenia i rozwiązać swoje problemy. Dzięki Liderom możliwy jest również kontakt z innymi grupami w kraju.

Mamy dziesięć Grup Terenowych Stowarzyszenia:

  • Dolnośląsko-Opolska Grupa Terenowa,
  • Kujawsko-Pomorska Grupa Terenowa,
  • Łódzka Grupa Terenowa,
  • Małopolska Grupa Terenowa,
  • Mazowiecka Grupa Terenowa,
  • Podkarpacka Grupa Terenowa,
  • Pomorska Grupa Terenowa,
  • Śląska Grupa Terenowa,
  • Warmińsko-Mazurska Grupa Terenowa,
  • Zachodniopomorska Grupa Terenowa.

Pod koniec roku 2007 dzięki staraniom  Liderki  Dolnośląsko-Opolskiej Grupy Terenowej, Jolanty  Moszczyńskiej, powołano siedmiu Liderów Grup Eksploatacyjnych Stowarzyszenia, czworo z nich  nadal czynnie działa, organizując spotkania. Mamy nadzieję, że i w innych GTS uda się stworzyć grupy prężnie działających liderów GES.

Liderzy  Grup Terenowych i Eksploatacyjnych Stowarzyszenia organizują merytoryczne spotkania, podczas których poruszane są tematy z dziedziny eksploatacji oczyszczalni ścieków. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem, biorą w nich udział eksploatatorzy
z małych, średnich i dużych oczyszczalni. Między uczestnikami prowadzona jest wymiana doświadczeń ze swoich obiektów, a każde zwiedzanie oczyszczalni ścieków stanowi powód do porównań ze swoim obiektem oraz konstruktywnej krytyki lub inspiracji.

Dzięki spotkaniom regionalnym Stowarzyszenie zyskuje coraz więcej sympatyków. Spotkania są bezpłatne, ciekawe i merytoryczne. Grupy Terenowe i Eksploatacyjne Stowarzyszenia zajmują się kształceniem ustawicznym poprzez wymianę doświadczeń eksploatacyjnych, omawianiem tematów zaproponowanych uprzednio przez członków GES i wspomaganych przez trenerów Stowarzyszenia.

Cele spotkań to:

  • niższe koszty eksploatacji i kształcenia,
  • zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • bliższe poznanie się uczestników – swoiste ,,pogotowie technologiczne’’ poza GES,
  • wspieranie „kolegi po fachu” radą i czynem w miejscu pracy i w rzeczywistym problemie,
  • praktyczne odpowiedzi na konkretne, zadane przez uczestników GES pytania,
  • poszerzenie stanu wiedzy – nowości branżowe,
  • poznawanie innych oczyszczalni – możliwość krytycznej oceny własnego obiektu,
  • dążenie do możliwie najlepszego funkcjonowania własnej oczyszczalni.

Mamy jeszcze wiele rejonów, które potrzebują Liderów. Na pewno w tych rejonach istnieje zapotrzebowanie na spotkania. Potrzebne są jednak osoby, które zajmą się ich koordynacją. „Liderowanie” takimi grupami to bardzo wdzięczne zadanie: każde spotkanie i coraz większa liczba uczestników są źródłem ogromnej satysfakcji.

Dzisiaj możemy napisać, że pomysł rozwoju GTS i GES w Polsce jest jak najbardziej trafny. Oczywiście czeka nas jeszcze bardzo dużo pracy.

Zachęcamy do odwiedzania strony Stowarzyszenia. Umieszczane są tam wszystkie zaproszenia oraz relacje ze spotkań Grup Terenowych i Grup Eksploatacyjnych Stowarzyszenia.

Wszelkie pytania oraz propozycje związane z Grupami Terenowymi Stowarzyszenia proszę kierować na email: a_golab@eksploatator.org

Zapraszamy do korzystania ze spotkań oraz do współpracy.

Spotkania

Serdecznie zachęcamy do działalności w Grupach Terenowych Stowarzyszenia. Bieżące informacje o planowanych spotkaniach oraz relacje z nich znajdziecie Państwo
w Aktualnościach. Ponadto w Galerii zamieszczane są krótkie fotorelacje.

Osoby chętne do uczestnictwa w spotkaniach lub zainteresowane ich organizacją proszone są o kontakt z Liderami GTS lub Biurem Stowarzyszenia.